30.11.2015

Len złocisty - roślina, która dba o żołądek

Len przestaje być kojarzony jedynie z włóknem i materiałem, a zaczyna śmiało wkraczać do … kuchni. Nie sposób pominąć jego znaczenia dla zdrowia.

Len złocisty ma żółte kwiaty, w odróżnieniu od lnu zwyczajnego, którego kwiaty są niebieskie. Ich składy są także nieco zróżnicowane. Len jest naturalnym, bogatym źródłem błonnika, białka i NNKT, a zwłaszcza kwasów z grupy Omega-3, do których zaliczany jest kwas alfa-linolenowy (LA). Zawiera też witaminy z grupy B i składniki mineralne: potas, cynk, magnez, wapń.

Jak ten zestaw działa na organizm?

Len złocisty ma właściwości, które wspomagają funkcjonowanie całego organizmu, zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz. Napar z nasion lnu ceniony jest głównie z tego powodu, że działa ochronnie na śluzówkę, dlatego polecany jest osobom z problemami żołądkowymi i trawiennymi. Podobnie działa także w przypadku śluzówki aparatu oddechowego. Nasiona lnu ze względu na dużą zawartość błonnika przyczyniają się do walki ze zbędnymi kilogramami, a dzięki NNKT regulują poziom cholesterolu zmniejszając ryzyko chorób serca. Stosowane od wewnątrz, wpływają na stan skóry: przyczyniają się do jej lepszego nawilżenia.

W jakiej formie?

Len występuje w kilku postaciach. Najpopularniejsze z nich to nasiona: całe lub zmielone i odtłuszczone. Nasiona w całości najczęściej stosuje się w formie naparu, mielone są idealne jako dodatek do jogurtów, sosów – mają na tyle delikatny smak, że nie zmieniają smaku potrawy. Mogą być też bazą nawilżających maseczek do twarzy. Olej lniany najlepiej stosować do sałatek, ale świetnie sprawdzi się także w kosmetyce. Trzeba pamiętać, aby go nie podgrzewać, gdyż traci wtedy swoje zdrowotne właściwości.

GAL jako firma dbająca o dostarczanie swoim klientom najwyższej jakości produktów, przygotowała kilka produktów z lnem złocistym w roli głównej. W pierwszej kolejności polecamy Nasiona lnu złocistego oraz Mielone siemię lniane o obniżonej zawartości tłuszczu. Od ubiegłego roku dostępny jest Olej lniany do diety dr Budwig, a jeszcze wcześniej stworzyliśmy Propolis + len mielony. Wszystkie preparaty przygotowywane są w warunkach spełniających najwyższe standardy i przy wykorzystaniu naturalnych surowców.